ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 20-ի նիստում քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Մաքսային գործերում համագործակցության եւ փոխօգնության մասին» 1994 թվականի ապրիլի 15-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» հարցը:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանի՝ արձանագրությունը ստորագրվել է 2018-ին Դուշանբեում՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել մաքսային ծառայությունների միջեւ փոխգործակցության արդյունավետությունը եւ կանոնակարգել միջազգային համագործակցության տեղեկատվական ու մեթոդական բազան:
Զեկուցողի խոսքով՝ համաձայնագրի նպատակն է մաքսային գործի ոլորտում համաձայնագրի մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների համագործակցության միջոցով նպաստել ուղեւորային եւ բեռնային հաղորդակցության զարգացմանն ու արագացմանը:
Փաստաթղթի շրջանակում համագործակցությունն ու փոխօգնությունը կիրականացվի կատարելագործելու կողմերի մաքսային սահմանով ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների տեղափոխման հետ կապված մաքսային հարաբերությունների կարգավորման կարգը, ապահովելու մաքսային օրենսդրության պահպանումը, կանխարգելելու, հայտնաբերելու, կանխելու եւ հետաքննելու մաքսային իրավախախտումները, մաքսային գործի բնագավառում տարբեր ուղղություններով իրականացնելու փորձի փոխանակում:
Աշոտ Մուրադյանի տեղեկացմամբ՝ արձանագրությամբ հաստատվող փաստաթղթում ավելացվել են հոդվածներ, որոնք կարգավորում են կողմերի մաքսային մարմինների միջեւ հարցումների կազմակերպմանն առնչվող հարցերը:
Արձանագրությունը մեր երկրի կողմից ստորագրվել է վերապահումներով, ըստ որի՝ հայկական կողմի պարտավորությունները եւ իրավունքները չեն տարածվի Ադրբեջանի նկատմամբ:

20 октября на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам рассмотрен предложенный правительством вопрос ратификации протокола о внесении изменений в “Соглашение о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах” от 15 апреля 1994 г.
По словам основного докладчика, заместителя председателя Комитета государственных доходов РА А.Мурадяна, протокол был подписан в 2018 г. в Душанбе с целью повышения эффективности взаимодействия между таможенными службами и регулирования информационно-методической базы международного сотрудничества.
Соглашение призвано содействовать развитию и ускорению пассажирского и грузового сообщения путем сотрудничества таможенных органов стран-участниц в сфере таможенного дела.
В рамках документа обеспечивается сотрудничество и взаимопомощь для совершенствования регулирования таможенных отношений, связанных с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу, обеспечения соблюдения таможенного законодательства, предотвращения, обнаружения, предотвращения и расследования правонарушений таможенного дела.
По Мурадяну, в утвержденный протоколом документ добавлены статьи, регулирующие вопросы по организации запросов между таможенными органами сторон.
Протокол подписан нашей страной с оговорками, согласно которым обязательства и права армянской стороны не распространяются на Азербайджан.