ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 20-ի նիստում քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Մաքսային գործերում համագործակցության եւ փոխօգնության մասին» 1994 թվականի ապրիլի 15-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» հարցը:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանի՝ արձանագրությունը ստորագրվել է 2018-ին Դուշանբեում՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել մաքսային ծառայությունների միջեւ փոխգործակցության արդյունավետությունը եւ կանոնակարգել միջազգային համագործակցության տեղեկատվական ու մեթոդական բազան:
Զեկուցողի խոսքով՝ համաձայնագրի նպատակն է մաքսային գործի ոլորտում համաձայնագրի մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների համագործակցության միջոցով նպաստել ուղեւորային եւ բեռնային հաղորդակցության զարգացմանն ու արագացմանը:
Փաստաթղթի շրջանակում համագործակցությունն ու փոխօգնությունը կիրականացվի կատարելագործելու կողմերի մաքսային սահմանով ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների տեղափոխման հետ կապված մաքսային հարաբերությունների կարգավորման կարգը, ապահովելու մաքսային օրենսդրության պահպանումը, կանխարգելելու, հայտնաբերելու, կանխելու եւ հետաքննելու մաքսային իրավախախտումները, մաքսային գործի բնագավառում տարբեր ուղղություններով իրականացնելու փորձի փոխանակում:
Աշոտ Մուրադյանի տեղեկացմամբ՝ արձանագրությամբ հաստատվող փաստաթղթում ավելացվել են հոդվածներ, որոնք կարգավորում են կողմերի մաքսային մարմինների միջեւ հարցումների կազմակերպմանն առնչվող հարցերը:
Արձանագրությունը մեր երկրի կողմից ստորագրվել է վերապահումներով, ըստ որի՝ հայկական կողմի պարտավորությունները եւ իրավունքները չեն տարածվի Ադրբեջանի նկատմամբ:

At October 20 sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs, the item on Ratifying the Protocol on Amending the Agreement of 15 April 1994 on Cooperation and Mutual Aid in the Customs Cases authored by the Government was debated.
According to the key rapporteur the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Ashot Muradyan, the protocol was signed in Dushanbe in 2018, aiming at raising the efficiency of cooperation between the customs services and regulate the information and methodic base of the international cooperation.
According to the rapporteur, the goal of the Agreement is to promote the development and the acceleration of the passenger and freight communication through customs bodies’ cooperation pf the participant states of the Agreement.
Within the framework of the document the cooperation and the mutual aid will be implemented to improve the order of regulating the customs relations related to the move of the goods and transportation means via customs border, the provision of the customs legislation, preventing, disclosing and examining the customs breaches, exchange of experience of carrying out the customs work in different directions.
As Ashot Muradyan has informed, articles have been added in the document to be approved by the protocol, which regulate the issues concerning the organization of the questionnaires between the customs bodies.
The protocol was signed with reservations by our country, according to which, the obligations and the rights of the Armenian side will not spread on Azerbaijan.